Małopolska
886533643
kontakt@filmowelove.pl

8 złotych rad weselnych – na co zwrócić uwagę podczas ślubu?

Reportaż ślubny

Warning: Undefined array key 1 in /usr/home/vati/domains/filmowelove.pl/public_html/wp-includes/media.php on line 71

Przez cały okres przygotowań do ślubu, z pewnością przejrzeliście już cały Internet w poszukiwaniu rad i wskazówek. Jednak żaden planer weselny nie powie Wam tego co widziane jest okiem kamery 😉 W tym artykule chcemy podpowiedzieć Wam na co zwrócić uwagę podczas wesela. Wskazać istotne kwestie, nad którymi nikt się nie zastanawia, albo uświadamiamy sobie, gdy jest już za późno.

1. Przysięgajcie sobie – nie księdzu 🙂

Przysięga małżeńska to z pewnością bardzo stresujący moment. Wiele Młodych Par obawia się pomyłki przed Kościołem pełnym ludzi – znajomych i rodziny. Odruchowo zamiast patrzeć na siebie często Młodzi obracają się w stronę księdza. Czytają tekst przysięgi z księgi trzymanej przez kościelnego lub ministranta. W takich przypadkach ten niezwykle romantyczny i wyniosły moment traci swój urok 😉 Niektórzy decydują się nauczyć tekstu przysięgi małżeńskiej na pamięć, rezygnując z podpowiedzi księdza. Z pewnością jest to oryginalny sposób jednak szczerze odradzam takie rozwiązanie. Pod wpływem emocji i nerwów mówimy szybciej, co nie wygląda ani nie brzmi dobrze.

2. Pierwszy taniec to nie czas na rozmowy

W ostatnim czasie coraz więcej Młodych Par decyduje się na skomplikowany układ podczas pierwszego tańca. Są jednak tacy, którzy nie czują się na siłach lub też wolą spędzić ten czas w romantycznym objęciu. Jedno i drugie rozwiązanie jest jak najbardziej w porządku 🙂 Każde z nich ma swój urok. Pamiętajcie jednak, że pierwszy taniec to nie jest najlepszy moment na rozmowy, komentowanie minionych wydarzeń czy też planowanie co będzie później. Przez te kilka minut będziecie w centrum, a goście z pewnością zwrócą uwagę na każdy szczegół. Jeśli podczas wesela towarzyszy Wam kamera, to również nie będzie wyglądać to korzystnie na filmie 🙂 Co należy więc zrobić? Uśmiechać się i patrzeć sobie głęboko w oczy – to najlepszy czas, na ukazanie Waszej szczerej i pięknej miłości 🙂

3. Puste miejsca dla gości

Podczas planowania wesela staramy się mierzyć siły na zamiary. Często musimy skreślać z listy gości bliskich znajomych, aby rodzice mogli zaprosić dalszą rodzinę. Oni byli u nich na weselu, więc wypada ich też zaprosić. Statystycznie jednak około 20% gości zaproszonych na wesele, nie potwierdza swojego udziału. Ta statystyka sprawdza się niezależnie od tego czy zaprosimy 80 czy 300 osób. Część z nich ma swoje plany (wykupione rok wcześniej wakacje), zdarzenia losowe (żałoba) czy inne powody, dla których nie mogą pojawić się na weselu.

Jak jednak zaprosić gości dwa tygodnie przed ślubem? Powiedzieć, że zwolniło się miejsce? Niezręczna sytuacja 🙂 Mamy jednak na to sposób! Podczas ślubu w Kościele pojawiają się często osoby, które nie były zaproszone na wesele, a są Wam bliskie. Warto więc podczas składania życzeń, dziękując za obecność i prezent zaprosić taką osobę na wesele. Goście przychodzący na ślub są ubrani tak samo jak goście weselni, więc ubiór nie powinien ich krępować. Jeśli jednak tłumaczą się brakiem czasu, kierowcy, czy ważnym spotkaniem na drugi dzień to warto zaprosić ich chociaż na obiad – dwie godzinki każdy znajdzie, aby miło spędzić czas i obejrzeć Wasz pierwszy taniec 🙂

Nie przewidzimy jednak, czy osoba, którą planowaliśmy zaprosić po ślubie, zgodzi się przyjechać. Jak więc podpisać miejsce przy stole? Jest na to prosty sposób – wystarczy wydrukować winietki z napisem „Gość weselny”. Dzięki temu, będziecie mieli kilka wolnych miejsc dla niespodziewanych gości.

4. Nie zapominajcie o Rodzicach

Podziękowania dla rodziców w trakcie wesela to kolejny bardzo stresujący moment, nie tylko dla Młodej Pary, ale również dla Rodziców. Nie należy go jednak pomijać. Mimo, że rodzice będą Wam powtarzać, że woleliby uniknąć takiego wystąpienia, to w głębi serca będą czuli się szczęśliwi słysząc parę ciepłych słów z Waszej strony. Jeśli zdecydujecie się na rezygnację z jakże wzruszającego utworu „Cudownych rodziców mam” to nic się nie stanie 😀 Jednak niezależnie od tego jaką piosenkę wybierzecie pamiętajcie, aby poświęcić te pięć minut swoim rodzicom. Poproście ich do tańca! Każdy ojciec marzy o tym, aby zatańczyć ze swoją piękną córką, a każda matka będzie szczęśliwa w ramionach ukochanego syna 🙂

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na podziękowania dla rodziców, a chcecie przygotować coś wyjątkowego to zachęcamy do rozważenia filmowych podziękowań – https://dlarodzicow.filmowelove.pl

5. Prawa czy lewa strona?

To kolejny dylemat, który często pojawia się na ślubie 😉 Podczas wejścia do kościoła pamiętajcie, że Panna Młoda ma być po prawej stronie, a Pan Młody po lewej. Dodatkowo, dochodząc do ołtarza Pan Młody powinien odprowadzić Pannę Młodą, a dopiero później zająć swoje miejsce. Czy ktoś zwraca na to uwagę? Nie wiem 🙂 Ale każdy wyjątek od reguły rodzi komentarze, a to takie podstawy ślubnego savoir vivre.

Czasem pojawia się to pytanie już wcześniej, podczas przygotowań w domu Panny Młodej. Czy kwiat Pana Młodego należy przyczepić po lewej, czy po prawej stronie? Odpowiedź brzmi po lewej – tzn po stronie serca 🙂 W niektórych garniturach znajduje się już butonierka, a więc niewielki otwór, do którego należy wsadzić łodygę kwiatu.

6. Stwórz harmonogram wesela – na co zwrócić uwagę?

Masz w głowie cały plan wesela? Wydaje Ci się, że zdołasz nad wszystkim zapanować, albo co gorsza – wszystko się samo jakoś potoczy? Jesteś w błędzie 🙂 Nie ma nic gorszego niż chaos na weselu. Zapewniam Cię, że podczas przyjęcia nie znajdziesz ani jednej chwili, aby usiąść i spokojnie zjeść. A co dopiero zastanowić się kiedy należy zwołać gości na podziękowania dla rodziców. Wszystko będzie działo się już bez Waszego udziału i planowania. Jednak to od Was zależy, czy potoczy się zgodnie z harmonogramem (którego dopilnuje kuchnia i orkiestra), czy zapanuje chaos. Zdarzały nam się sytuacje, w których np. podczas oczepin o północy, na sale wjechał gorący posiłek. Niby oczywiste, a jednak brak przepływu informacji zrobił swoje. I ten dylemat gości weselnych – jeść zanim wystygnie, czy łapać welon?

Oczywiście od każdej reguły jest wyjątek. Znamy przypadek, kiedy to mimo świetnej organizacji i dokładnego zaplanowania każdego drobnego szczegółu, Pan Młody poszedł wziąć prysznic, w momencie kiedy na salę wjechał tort weselny 😉

Na co zwrócić uwagę tworząc harmonogram wesela? Zacznij od obiadu, zaplanuj pierwszy taniec, tort, podziękowania dla rodziców, ciepłe posiłki. Istotne są również inne atrakcje takie jak fotobudka, zimne ognie, balony, animatorka dla dzieci. Oczywiście nie wszystko musi odbywać się z dokładnością co do minuty. Wystarczy, że kuchnia, orkiestra, kamerzysta i fotograf będą wiedzieli na kiedy zaplanowane są główne atrakcje. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień (np. kamerzyści czekają na zewnątrz na zimne ognie, a w środku trwają podziękowania dla rodziców).

7. Klasykiem do ślubu – na co zwrócić uwagę?

Często podczas przygotowań ślubnych Młoda Para staje przed dylematem, czy wybrać nowoczesne i sportowe Camaro, czy klasycznego Garbusa. Na co zwrócić uwagę wybierając auto do ślubu?

Zgodzisz się ze mną, że stare auta mają swój urok 🙂 Ale oprócz pięknego wyglądu mają również swoje wady, o których istnieniu zdajemy sobie sprawę gdy jest już za późno na zmianę. Jeśli planujesz ślub w wakacje, kiedy temperatura w cieniu nie spada poniżej 30 stopni to pamiętaj, że bardzo często klasyczne auta nie mają klimatyzacji. Szczególnie narażeni są panowie, którzy w ciemnych i grubych garniturach, muszą wytrzymać cały dzień. Dodatkowo pamiętajmy, że kilkudziesięcioletnie samochody są nieprzewidywalne – potrafią zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie 🙂

8. Dron na ślubie – na co zwrócić uwagę?

Ujęcia z drona to doskonały sposób na urozmaicenie ślubnego filmu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak piękna okolica znajduje się wokół sali weselnej, czy też jaka niespodzianka kryje się na dachu kościoła 🙂 Decydując się na drona nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. Kamerzyści korzystają obecnie z różnych urządzeń, które ważą 2-4kg. Jak każde urządzenie mechaniczne może ulec uszkodzeniu, a spadając na ziemię z dużej wysokości może spowodować ogromne szkody lub też poważnie okaleczyć Waszych gości. Takie atrakcje na weselu nie są Wam potrzebne 🙂 Zwróćcie więc uwagę, czy operator drona posiada uprawnienia wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego świadectwa kwalifikacji UAVO VLOS. Tak, tak – operator drona powinien mieć uprawnienia do kierowania nim, tak jak kierowca samochodu prawo jazdy 🙂 Tylko doświadczeni operatorzy zagwarantują bezpieczeństwo Wam i Waszym gościom.

Jeśli masz jakieś pytania lub pomysły, na co jeszcze należy zwrócić uwagę – napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *